Enligt Kollega har trygghetsrådet för mycket pengar och vill då använda dessa för att hjälpa medlemmar ut i arbete igen. Om förslaget går igenom 1:a april kan du här få 2 års betalda studier. Första två terminerna ges 70% tillsammans med studiestöd av din inkomst innan arbetslösheten och för de nästa två 50 %. Vi får väl hoppas det inte är ett dåligt 1:a april skämt.
För att få stödet skall du ha fyllt 40 år. sedan skriver inte kollega så mycket mer om reglerna för detta stöd. Du kan läsa mer om stödet ute på kollega.se>>>
Anneli på kollega berättar för mig att du behöver vara inskriven på trygghetsrådet. Detta ordnar du med ett uppsägningsbesked på grund av arbetstid som inte är äldre än två år. Du når dem på 020-877 877 mellan 08:00-17:00 vardagar.